woda lodowa

Woda lodowa – czym jest i do czego służy

Czynnik chłodzący czyli woda lodowa

Woda lodowa jest czynnikiem chłodzącym stosowanym w różnych systemach chłodzenia. Tego typu instalację są podobne do tradycyjnego systemu ogrzewania. Agregat wody lodowej umożliwia pozyskanie lodowej wody z danego źródła. Krzepliwość wody przy temperaturze koło zera stopni jest utrudniona, dlatego często woda łączona z glikolem etylenowym, glikolem propylenowym. Od źródła poprzez rury woda dostaje się do odbiornika. Poprzez przepływ wody przez klimakonwektor następuje oddanie ciepła lodowej wodzie oraz podniesienie temperatury wody o 5 do 6 stopni. Instalacje z wytwornicą wody lodowej mają zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale również jako domowa klimatyzacja Wrocław.

Niższe koszty i dbałość o środowisko

Chillery wody lodowej można dopasować do indywidualnych potrzeb. Inwestycja w taką instalację jest dość drogim przedsięwzięciem, ale nakład finansowy zwraca się po dłuższym okresie użytkowania. Koszty utrzymania instalacji są niewielkie. Szybszy zwrot można uzyskać, jeśli systemy chłodzenia zasilają instalacje fotowoltaiczne Leszno. Jest to alternatywa dla instalacji, jaką jest freonowwa klimatyzacja Wrocław. Woda jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Mając na uwadze zanieczyszczenie planety, warto wybierać rozwiązania przyjazne dla środowiska. Instalacja wykorzystuje chiller, czyli źródło lodowej wody, będące wymiennikiem ciepła. Tego rodzaju urządzenie wykorzystuje się w centrach handlowych, halach produkcyjnych, hotelach, biurach. Instalacje, które zawierają chillery wody lodowej są mniej awaryjne niż klimatyzacje freonowe. Ciężko się obejść bez chłodzenia pomieszczeń, gdzie przebywa duża ilość osób podczas letnich upałów, kiedy temperatura wynosi ponad 30 stopni Celsjusza.

Niezbędna wiedza i doświadczenie

Ważne jest zaplanowanie ściśle określonych parametrów, w szczególności masy chłodniczej agregatu. Nie zalecane jest tworzenie samodzielnie instalacji z lodową wodą. Systemu chłodzące działające z wykorzystaniem wody lodowej są trudne do zaprojektowania. Potrzebna jest wiedza i doświadczenie specjalistów, którzy stworzą projekt dopasowany do warunków konkretnego budynku. Na rynku istnieje wiele firm, które realizują projekty tego rodzaju instalacji chłodzących wykorzystujących chillery wody lodowej.