chiller wody lodowej

Chiller czyli skuteczne chłodzenie

Chiller i zasada jego działania

Jednym z elementów chłodniczych jest chiller. Inną nazwą tego urządzenia jest agregat chłodniczy. Zasada działania tego urządzenia jest stosunkowo prosta. Woda, która została schłodzona w wymienniku ciepła, pompowana jest właśnie do chillera. Wówczas służy ona do chłodzenia. Urządzeń tego rodzaju bardzo często używa się w hotelach, biurowcach, halach produkcyjnych i wielu innych dużych budynkach, które wymagają wydajnego chłodzenia. W momencie budowy budynku można rozważyć zastosowanie tego rozwiązania, ponieważ zwykle agregat wody lodowej jest bardziej przyjazny środowisku naturalnemu. Bardzo ważną zaletą, jaką charakteryzują się także chillery wody lodowej jest fakt, że instalacje zawierające to rozwiązanie zwykle są mniej awaryjne, ponieważ instalacja ta jest o wiele szczelniejsza od klasycznej instalacji klimatyzacyjnej.

Wydajne systemy chłodzenia

Instalacja powstała przy wykorzystaniu agregatu oraz klimakonwektorów. Klimakonwektory mają za zadanie wymieniać ciepło pomiędzy wodą a powietrzem. W momencie gdy przez to urządzenie przepływa powietrze woda lodowa, ulega ociepleniu. Istotnym elementem całego układu jest także pompa, która pozwala na transport wody do odbiornika końcowego. Oczywiście bardzo istotnym elementem jest agregat, który odpowiada za odprowadzenie ciepła z wody. Ochłodzona woda zostaje przetransportowana do wymienników ciepła, gdzie ponownie zostaje ogrzana i trafia do agregatu. Wymienniki ciepła chłodzą się przy wykorzystaniu chłodnic oraz skraplaczy.
Zainwestowanie w to rozwiązanie jest dobre z kilku powodów. Przede wszystkim woda ma lepsze właściwości termodynamiczne od powietrza. Dzięki temu chłodzenie jest bardziej wydajne. W momencie gdy dochodzi do kontaktu wody z powietrzem, następuje odparowanie wody, co również w pewnym stopniu chłodzi powietrze. Instalacja opierająca się o wodę lodową działa dość podobnie do standardowych systemów ogrzewania, jednak najważniejszą różnicą jest stosowanie wody zimnej, zamiast gorącej. Przy budowie nowego budynku warto zainteresować się tą technologią. Przydać się może także rekuperacja Wrocław. Idąc jeszcze o krok dalej, przy tych systemach sprawdzi fotowoltaika Głogów. Odpowiednio rozbudowana instalacja, zawierająca także akumulatory PV Leszno, pozwoli uniezależnić się od podwyżek i przerw w dostawie prądu.