agregat wody lodowej

Agregat wody lodowej

Agregat wody lodowej

W opozycji do standardowej instalacji, takiej jak klimatyzacja Wrocław, opartej na chłodzeniu powietrzem, są dziś jeszcze mało popularne instalacje chłodnicze wykorzystujące wodę lodową. Sercem i najważniejszą częścią całej instalacji jest agregat wody lodowej. To właśnie on odpowiada za odprowadzanie ciepła z wody, która dostarczana jest do urządzeń końcowych np. do wentylowych wymienników ciepła.

Budowa agregatu wody lodowej

Agregat wody lodowej przypomina w budowie i działaniu tradycyjny system ogrzewania. Jednak tu schładza się wodę do temp. 5-10ºC, by po skończonym obiegu uzyskać o około 5-6ºC. Bardzo ważną częścią układu jest chiller, który pełni funkcję wymiennika ciepła i jest źródłem wody lodowej.

Agregat wody lodowej ma przeponowy wymiennik ciepła umiejscowiony na zewnątrz budynku. Możliwe są dwie wersje wymiennika „sucha” przy użyciu powietrza, lub z zraszaniem wodnym. Wymienniki te są chłodzone wyparnie przez chłodnice cieczy i skraplacze. Co znacznie podkreśla zalety systemu i ogranicza wady.

Koszty instalacji

Pomimo wyższego kosztu montażu, korzystanie z tego typu instalacji chłodniczej jest o wiele bardziej ekonomiczne. Woda lodowa jest znacznie tańsza w użytkowaniu niż freon, ponieważ płaci się tu niemal wyłącznie za elektryczność. Trzeba dodać, że aby wykorzystać pełny potencjał tego systemu, potrzebne jest odpowiednie wykonanie. Projekt zależny jest od wykonywanych funkcji przez dany agregat wody lodowej.

Zalety agregatu

Warto też pamiętać, że chillery wody lodowej, są z reguły bardziej szczelne i wytrzymałe niż odpowiedniki freonowe, jakie zawiera klimatyzacja domowa Wrocław. Sprawia to, iż o wiele rzadziej doznają awarii. Posiadają też wiele, zabezpieczeń, tak, aby jak najbardziej ograniczyć możliwość wycieku, lub też w razie potrzeby szybko móc mu zaradzić. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. Freon zaś przy wycieku może bardzo szkodzić warstwie ozonowej.

Z powodu wysokiego kosztu kupna na własność tej instalacji, warto się zastanowić nad alternatywą.

Wynajem chillerów może być właśnie rozwiązaniem. Szczególnie, jeżeli nie posiada się całości kwoty lub potrzebujesz chiller tylko na okres sezonowy. Warto też zastanowić się nad zasilaniem takiej instalacji. Koszty energii elektrycznej szybują w górę. Dlatego ekonomicznie uzasadniona staje się w takim przypadku fotowoltaika Leszno. Dla pełnego zabezpieczenia i uniezależnienia się od przerw w dostawach prądu, warto też zainwestować w magazyn energii Leszno. Wszystko łącznie sprawi, że chłodzenie będzie wydajne, ciągłe i niedrogie.